Dil ve Konuşma Eğitimi

Dil ve Konuşma Terapisi dil ve/veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Konuşma bozukluğu seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problem iken dil bozukluğu anlamadaki güçlük ya da düşüncelerini bildirmek için kelimeleri bir araya koyamamaktır.

Dil ve Konuşma Eğitimi

Dil ve Konuşma Terapisi dil ve/veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Konuşma bozukluğu seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problem iken dil bozukluğu anlamadaki güçlük ya da düşüncelerini bildirmek için kelimeleri biraraya koyamamaktır.

Konuşma terapisti çeşitli dil ve konuşma bozukluğu olan her yaştaki kişiye yardım eder.

İşte konuşma terapistinin düzeltebileceği sorunlara birkaç örnek

Artikülasyon bozukluğu

Eğer sesleri doğru çıkarmada ya da kelimeleri doğru söylemede sorun yaşanıyorsa, bu artikülasyon problemidir. Örneğin çocuğunuz ‘araba’ yerine ‘ayaba’ ya da ‘ekmek’ yerine ‘epmek’ diyorsa artikülasyon sorunu vardır.

Akıcılık sorunları ( kekemelik)

Eğer çocuğunuz sesleri tekrar ediyorsa; kelimeyi tamamlamayı güçlükle yapıyorsa; akıcılık sorunu/ kekemelik olabilir. Örneğin; ‘sosis’ kelimesini söylerken ‘so-so-so-sosis’ ya da ‘sssssssosis’ diyebilir. kekeleyen çocukların akıcılık sorunları vardır.

Ses bozukluğu : çocuğunuz cümlesine başlarken sesi gür ve net olabilir fakat cümlesi bitinceye kadar sesi azalabilir, kısılabilir ve sesi sanki ağzında geveliyormuş gibi çıkabilir. Bazen de çocukların sesi sanki soğuk algınlığı almış gibi ya da burunlarından konuşuyormuş gibi çıkabilir.

Bunlar da ses bozukluğunun birkaç örnek olabilir.

Dil bozukluğu 

Çocuğunuz karşısındaki kişinin söylediklerini anlamada sorunu olabilir ya da düşüncelerini ifade etmek için kelimeleri bir araya getirmede sorunu olabilir. böyle bir durum varsa çocuğunuzun dil bozukluğu olabilir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİNİ KİM YAPAR ?

Dil ve konuşma bozukluğu çocukları ve yetişkinleri, tanılayan, değerlendiren, terapiyi hazırlayan ve uygulayan kişiye

‘Dil ve Konuşma Terapisti’ ya da ‘Dil ve Konuşma Patoloğu’ denir. Dil ve Konuşma Terapisti, insan iletişimi, gelişimi ve bozuklukları alanında profesyonel kişiler tarafından eşitilen; dil ve konuşma bozuklukları alanında yüksek lisans derecesine sahip olan kişidir.

KİMLERİN KONUŞMA TERAPİSİNE İHTİYACI VARDIR ?

Eğer çocuğunuzda şu durumlardan biri varsa, konuşma terapisine ihtiyacınız olabilir : · Dudak-damak yarıklığı · Ağız etrafındaki zayıf kaslar · Yutma problemi · Kekemelik · Gelişim gerilişi · Zihinsel gerilik · İşitme kaybı · Otizm · Down Sendromu · Serebral Palsi

TERAPİ NE KADAR SÜRER ?

Çocuğunuzun dil ve konuşma terapisine ne kadar süre ile devam edeceği konuşma sorununa başlıdır. Bazı konuşma sorunlarının düzeltilmesi dişerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Haftalık terapi seansı çocuğun performansına ve bireysel özelliklerine başlıdır. Konuşma terapistine hafta bir, iki kez ya da daha fazla devam edebilirsiniz. Terapi birkaç haftadan birkaç aya, birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

Örnek Eğitim Dökümanı İçin Dil ve Konuşma Egzersizlerine Tıklayın.

DİL-VE-KONUŞMA-EGZERSİZLERİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.